Tartalom
*A lovas felszerelése
Az ugrólovas felszerelése tulajdonképpen nem különbözik a díjlovasétől: egy lovaglónadrág, egy pár lovaglócsizma, lovaskesztyű és lovaglósapka szükséges.
Lovaglócsizma
A lovaglónadrág legyen testhez simuló. Nem lehet túl bő, sem túl szűk, különben az ülepet, vagy a térdeket sebesre dörzsöli. A lovaglónadrág általában a térdeken saját anyagával, vagy bőrrel bevont, de lehet teljes bőrbevonatú, azaz a térdektől kezdődően a combok belső oldalán végig, az egész ülep bőrrel bevont.
Kezdők számára ajánlatos rendeltetésszerű lovaglócsizma viselése. Nem kell, hogy finom bőrből készüljön. Egy pár bőr lovaglócsizma sokba kerül, ez olyan beruházás, amely csak a hobbi szorgalmas űzése esetén fizetődik ki. Kezdetben az olcsóbb lovagló gumicsizma is nagyon megfelel a célnak.
A díjlovas és az ugrólovas bőrcsizmája a csizmaszár hosszában különbözik. A díjlovas csizma szára jelentősen hosszabb. Fontos a láb stabil tartása, amely a csizmában optimálisan biztosított. Ennélfogva sok kiképző kritikus véleménnyel van a chapsről, és minichapsről, inkább a biztosabb tartást adó lábbeli mellett tartanak ki.
A talp és a sarok milyenségér is figyelemmel kell lenni: vastag járófelület esetén a lovas könnyen elveszti a kengyel érzékelését (és ezzel magát a kengyelt is), a túl magas sarok pedig bukás esetén jelenthet veszélyt, mert a lovas a kengyelben könnyen fennakad vele.
A lovaskesztyű távolról sem csak a kezeknek a lóizzadságtól „esztétikai okokból” történő megvédésére való. A lovasversenyeken a kesztyű viselése hagyományszerű, szabadidős tevékenység esetében és edzéskor pedig mindenekelőtt hasznos, mert a kesztyű tartást ad. Megakadályozza, hogy a szár az ujjak közül kicsússzon, és ellenőrizhetetlenné váljon. Ezenkívül védi a kezeket a horzsolásoktól és hólyagoktól. Különböző anyagból készült és különböző kesztyűk vannak forgalomban.
Lovaskesztyű
Egy fejre illő, törés- és szilánkmentes lovaglósapka előnye kézenfekvő: a lóról történő esés esetén segít a fejsérülések elkerülésében. Szilánkmentes lovaglósapka viselése nem magánügy, hanem biztonságjogi szempontokból előírt. A három ponton rögzített állvédős lovaglósapka 2000 óta minden lovasversenyen kötelező.
Az ugrólovas felszereléséhez tartozik a lovaglópálca, továbbá a sarkantyú. A lovaglópálca a maga 60-80 cm-es hosszával ténylegesen rövidebb, mint az idomítópálca. Sarkantyúk különféle anyagból, különféle kialakítással készülnek. Azokat, ha egyáltalán használjuk, akkor csak haladó lovas és csak lovasoktató tanácsára alkalmazzuk. A sarkantyú és a lovaglópálca csak az előrehajtó segítségek támogatására szolgál.
Lovaglósapka/Kobak
Ugrópálca
A sarkantyú csak tapasztalt lovas lábára való!
|